We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends 59599 Market Umbrella, 94.49 in H, 106.3 in W Canopy, 106.3 in L Canopy, Octagonal Canopy
SKU
ORG7370737
$98.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Colorful fabric
- Premium quality construction
Category: Patio Umbrellas & Shades
This 9 ft aluminum market umbrella, with its vented canopy, will allow hot air to exit, and minimize the umbrella shifting in the wind.
| Base Finish | Matte Black |
|---|---|
| Base Material | Aluminum Frame |
| Base Size | 1.5 in Dia Pole |
| Canopy Length | 106.3in |
| Canopy Shape | Octagonal |
| Canopy Width | 106.3in |
| Fabric Color | Bright Blue |
| Fabric Material | Polyester |
| Frame Material | Aluminum |
| Includes | Umbrella |
| Length | 106.3 |
| Number of Ribs | 8 |
| Opening Mechanism | Crank and Tilt |
| Pole Height | 94.49in |
| Resists | Resists |
| Suitable for | Outdoor Use |
| Width | 106.3 |
| UPC | 034613595998 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.2000 |
| MPN | 59599 |
| Brand | Seasonal Trends |

Log In