We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends DC301 Director's Folding Chair, 31.75 in W, 20.75 in D, 35.75 in H, 300 lbs Capacity, Steel Frame
SKU
ORG7597271
$311.22 /4EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- 300 lbs. Weight Capacity
- Folding Design For Easy Carry and Storage
- Side Table with Integrated Cup Holder
- Durable Steel Frame
Category: Patio Chairs
Seasonal Trends Folding Director's Chair. Easy Fold Design for Easy Carry and Space Saving Storage. Includes Side Table with Integrated Cup Holder. Durable and Strong Steel Frame. Dimensions: 31.5" x 20.5" x 35.5".
| Arm Height from Floor | 26in |
|---|---|
| Arm Height from Seat | 7.75in |
| Back Height | 18.5in |
| Back Width | 22.75in |
| Capacity | 300lbs |
| Depth | 20.75in |
| Frame Color | Grey |
| Frame Material | Steel |
| Includes | Side Table |
| Seat Depth | 18in |
| Seat Height | 18in |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Width | 19.25in |
| Width | 31.75 |
| Weight (lbs) | 11.5500 |
|---|---|
| Brand | Seasonal Trends |
| UPC | 850011736012 |
| MPN | DC301 |

Log In