We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends HQC01051-OR Quad Folding Chair, 89 cm W, 64 cm D, 90 cm H, 500 lb Capacity, Oxford Seat, Steel Frame
SKU
ORG7420433
$213.89 /4EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 500 lb Weight capacity
- Powder-coated steel frame is corrosion resistant and durable
- 2 Cup holders
- Storage bag included
- Fabric Color: black with red outline
Category: Patio Chairs
Whether you are attending a sporting event, concert, camp ground or need a portable and comfortable seat on the go, the heavy-duty Quad Folding Chair is built for any outdoor event or occasion. The 500 lb weight capacity chair features two cup holders as well as a padded seat and padded backrest. It comes with a 600D carry bag that will allow you to easily carry the lightweight chair to and from any event making it the perfect folding chair for all outdoor activities.
| Arm Height from Floor | 63cm |
|---|---|
| Arm Height from Seat | 16.5cm |
| Back Height | 45cm |
| Back Width | 59cm |
| Capacity | 500lb |
| Depth | 64cm |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Includes | Chair and Bag |
| Seat Depth | 64cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Material | Oxford |
| Seat Width | 61.5cm |
| Width | 89 |
| Brand | Seasonal Trends |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.5000 |
| UPC | 689215386880 |
| MPN | HQC01051-OR |

Log In