We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends 60035 Crank Umbrella, 92.9 in H, 107.9 in W Canopy, 107.9 in L Canopy, Round Canopy, Steel Frame
SKU
ORG5770383
$72.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 38 mm Dia pole
- High-grade polyester canopy
- Two position tilt
- Easy crank lift operation
- Six steel ribs
- 80H light hours
- For market use
Category: Patio Umbrellas & Shades
Seasonal Trends Crank Umbrella, Round Canopy, 107.9 in W Canopy, 107.9 in L Canopy, 6 Ribs, Polyester Fabric, Hunter Green Fabric, Steel Frame, Black/White Frame, Steel Base, Crank Opening Mechanism, 92.9 in Pole Height, 92.9 in Length, 1.5 in Width, 92.9 in Height, Suitable for: Outdoor Use
| Base Material | Steel |
|---|---|
| Canopy Length | 107.9in |
| Canopy Shape | Round |
| Canopy Width | 107.9in |
| Fabric Color | Hunter Green |
| Fabric Material | Polyester |
| Frame Color | Black/White |
| Frame Material | Steel |
| Length | 92.9 |
| Number of Ribs | 6 |
| Opening Mechanism | Crank |
| Pole Height | 92.9in |
| Suitable for | Outdoor Use |
| Width | 1.5 |
| UPC | 034613600357 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.8000 |
| MPN | 60035 |
| Brand | Seasonal Trends |

Log In