We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends Tilt Umbrella, LED Lights, Steel, 9 ft, Orange
SKU
ORG7421647
$87.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High-grade polyester canopy
- Built-in LED lights on each rib
- Easy crank/lift operation, two-position tilt
- Dimensions 8.85 ft x 8.85 ft x 7.86 ft
Category: Patio Umbrellas & Shades
Seasonal Trends 9 ft Tilt/Crank umbrella has a high-grade polyester canopy and steel pole. Built-in LED lights illuminate each rib. Orange color.
| Base Finish | Powder Coated |
|---|---|
| Base Material | Steel |
| Base Size | 9ft |
| Canopy Length | 107.9in |
| Canopy Shape | Round |
| Canopy Width | 107.9in |
| Fabric Color | Orange |
| Fabric Material | Polyester |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Includes | LED Lights |
| Length | 107.9 |
| Number of Ribs | 6 |
| Opening Mechanism | Crank |
| Pole Height | 92.9in |
| Suitable for | Outdoor |
| Width | Pole Dia 14.96 in |
| Weight (lbs) | 13.2000 |
|---|---|
| Brand | Seasonal Trends |
| UPC | 034613594885 |
| MPN | 59488 |

Log In