We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pedestal File Seat Cushion, 14.88 x 19.13 x 2.13, Tan Quartz
SKU
ALEPC1551
by Alera
$20.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Add a cushion to the top of any Alera Pedestal or Low Credenza for instant seating.
- Soft resilient foam covered in soft long-lasting fabric.
- Rubber grip bottom surface holds cushion in place without slipping; but easily repositionable.
- Two inch thick cushions offer just the right amount support.
Category: Back Supports
Add a cushion to the top of any Alera Pedestal or Low Credenza for instant seating. Soft resilient foam covered in soft long-lasting fabric. Rubber grip bottom surface holds cushion in place without slipping; but easily repositionable. Two inch think cushions offer just the right amount support. Pedestal File Seat Cushion. General Category: Seating Accessory; Sub-Category: Seat Cushion; Color(s): Tan Quartz; Color Family: Tan.
| Color Family | Tan |
|---|---|
| Color(s) | Tan Quartz |
| Depth | 19.13" |
| Exterior/Surface Material(s) | Fabric |
| General Category | Seating Accessory |
| Global Product Type | Seat Cushions & Backrests |
| Height | 2.13" |
| Pocket(s) Indicator | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Pedestal File Seat Cushion |
| Strap(s) Indicator | No |
| Sub-Category | Seat Cushion |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| Width | 14.88" |
| Brand | Alera |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2000 |
| UPC | 042167600709 |
| MPN | PC1551 |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In