We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$59.19 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Secure design keeps badges from falling out.
- Heavyweight flexible plastic is ideal for permanent or temporary identification.
- Protect security access control cards or create name badges.
- Multi-use styles are pre-punched to accommodate lanyards and reel clips.
- Use with Avery Name Badge Inserts (5390 and 5392).
- Easy to Customize with free templates and designs using Avery Design & Print online.
Category: Identification Badges
Secure design keeps badges from falling out. Heavyweight flexible plastic is ideal for permanent or temporary identification. Protect security access control cards or create name badges. Multi-use styles are pre-punched to accommodate lanyards and reel clips. Use with Avery Name Badge Inserts (5390 and 5392). Easy to Customize with free templates and designs using Avery Design & Print online. Hanging StyleIncludes 36 non-elastic cord. Orientation: Horizontal; Name Badge Holder Length: 3"; Name Badge Holder Width: 4"; Name Badge Holder Color(s): Clear.
| Cord Length | 36" |
|---|---|
| For Use With | Avery® 5390, 5392 |
| Global Product Type | Lanyard Card Holder Kits |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Holder Length | 3" |
| Name Badge Holder Material(s) | Polypropylene |
| Name Badge Holder Width | 4" |
| Name Badges per Unit | 100 |
| Orientation | Horizontal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Hanging Style—Includes 36 non-elastic cord. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight (lbs) | 1.8200 |
|---|---|
| Brand | Avery |
| UPC | 072782029227 |
| MPN | 2922 |

Log In