We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Secure View Notebook LCD Privacy Filter for 17" Flat Panel Monitor
SKU
KTKSVL170
by Kantek
$64.91 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Protects data on notebook and LCD monitors.
- Micro-Louver technology provides frontal viewing and blacks out side view.
- Eliminates glare and increases contrast.
- Easy to install and remove.
- Includes cleaning cloth and mounting tabs.
Category: Monitor Accessories
This premium display filter protects your onscreen data on notebook and LCD monitors. Micro-Louver technology creates a narrow frontal viewing angle that blacks out side views from prying eyes. Also eliminates glare and increases contrast to reduce eye strain. The innovative overlay design is easy to install and remove. Includes cleaning cloth and mounting tabs. Diagonal Monitor Size: 17"; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Maximum Antiglare Protection Percent: 99%.
| Diagonal Monitor Size | 17" |
|---|---|
| Filter Material | Plastic |
| Filter Tint | Neutral Tint |
| Fits Device Type | Flat Panel Monitor |
| Frame Type | Frameless |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Height | 10.6" |
| Maximum Antiglare Protection Percent | 99% |
| Mounting Details | Overlays the LCD Display Surface |
| Package Includes | Cleaning Cloth; Mounting Tabs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Widescreen | No |
| Width | 13.3" |
| Weight (lbs) | 0.7500 |
|---|---|
| Brand | Kantek |
| UPC | 750333175707 |
| MPN | SVL17.0 |



Log In