We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seed SLIK Talc Dry Powder Lubricants, 8 lb Tub
SKU
ORS60545540
$99.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- High quality powdered graphite lubricants
- Small seeds benefit from the addition of talc, allowing them to slide easily off the planter plates
- Talc is a good alternative to graphite for planters with new electronic seed meters that sometimes give false readings with graphite
- Talc powder, is a safe, natural mineral, and will not hurt seeds, or plantings as they grow
- Talc seed flow lubricants are used in mechanical plate and vacuum planters for increased lubricity and wear protection
Category: Hand Tools
High quality powdered graphite lubricants. Small seeds benefit from the addition of talc, allowing them to slide easily off the planter plates. Talc is a good alternative to graphite for planters with new electronic seed meters that sometimes give false readings with graphite. Talc powder, is a safe, natural mineral, and will not hurt seeds, or plantings as they grow. Talc seed flow lubricants are used in mechanical plate and vacuum planters for increased lubricity and wear protection.
| Applications | Electronic Seed Meter Planters; Winches |
|---|---|
| Capacity Wt. [Nom] | 8 lb |
| Container Size | 8 lb |
| Packing Type | Tub |
| Wt. | 8 lb |
| UPC | 698158455409 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 8.0000 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Silica, crystaline, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 45540 |
| Brand | Precision Brand |

Log In