We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Select Dinner Napkins, 1-Ply, 16 x 15.5, Natural, 250/Pack, 12 Packs/Carton
SKU
CSDN055
by Cascades PRO
$26.37 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High-quality, economical dinner napkins.
- Ideal in high-traffic dining settings.
- Great for quick service and fast food restaurants.
Category: Napkins
High-quality, economical dinner napkins are ideal in high traffic dining settings. They're a great choice for quick service and fast food restaurants. 1/8 Fold. Material(s): Recycled Fibers; Color(s): Natural; Width: 16"; Depth: 15.5".
| Color(s) | Natural |
|---|---|
| Depth | 15.5" |
| Folded Depth | 4.1" |
| Folded Width | 8" |
| Global Product Type | Dinner Napkins |
| Material(s) | Recycled Fibers |
| Napkin Type | Dinner |
| Number of Napkins Per Container | 250 |
| Number of Plies | 1 |
| Package Includes | 12 packs of 250 napkins |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | 1/8 Fold |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 16" |
| Weight (lbs) | 22.6000 |
|---|---|
| Brand | Cascades PRO |
| UPC | 067220670550 |
| MPN | N055 |

Log In