We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Select Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 7.88" x 350 ft, Natural, 12 Rolls/Carton
SKU
CSDH035
by Cascades PRO
$28.16 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Excellent for everyday use.
- Suitable for a wide range of washroom environments.
- Economical.
- Made from recycled fiber and whitened without chlorine.
Category: Food & Drinks
Durable, recycled roll towels satisfy everyday needs for the value-conscious consumer. Suitable for a wide range of washroom environments, they offer reliable performance and functionality. An economical choice for busy restrooms. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
| Application | General Purpose |
|---|---|
| Color(s) | Natural |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified; UL Certified |
| Core Size | 2" |
| Diameter | 5.5" |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Roll |
| Roll Length | 350 ft |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Width | 7.88" |
| Brand | Cascades PRO |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.3000 |
| UPC | 067220650354 |
| MPN | H035 |

Log In