We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Select Jumbo Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 3.3" x 750 ft, 12/Carton
SKU
CSDB230
by Cascades PRO
$31.66 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Combines strength and softness.
- Jumbo rolls cut down on run-outs and reduce maintenance time.
- Great choice for high-traffic restrooms like public facilities, schools and food service venues.
- Safe for plumbing and septic systems.
Category: Toilet Paper
Combines strength and softness to meet your bath tissue needs. Jumbo rolls cut down on run-outs and reduce maintenance time. It's a great choice for high-traffic restrooms like public facilities, schools and food service venues. Safe for plumbing and septic systems. Tissue Type: Toilet; Number of Plies: 2; Length: 750 ft; Width: 3.3".
| Color(s) | White |
|---|---|
| Core Size | 3.3" |
| For Use With | Universal Jumbo Roll Bath Tissue Dispenser |
| Global Product Type | JRT Roll Bath Tissues |
| Length | 750 ft |
| Number of Plies | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Roll |
| Roll Diameter | 9" |
| Tissue Type | Toilet |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 3.3" |
| UPC | 10067220612304 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.3000 |
| MPN | B230 |
| Brand | Cascades PRO |

Log In