We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11" x 166.6 ft, Natural, 250/Roll, 12/Carton
SKU
CSDK251
by Cascades PRO
$28.52 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Jumbo kitchen roll towels with a large proportion of sheets per roll.
- Rolls help avoid run-outs and require minimal maintenance.
- Sturdy and absorbent.
- Ideal for cleaning and wiping down surfaces in food service establishments, classrooms and cafeterias.
Category: Paper Towels
Jumbo kitchen roll towels have a high number of sheets per roll, making them a great choice for cleaning up big messes. Kitchen towel rolls help avoid run-outs and require minimal maintenance. Sturdy and absorbent - excellent for everyday use. Ideal for cleaning and wiping down surfaces. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: Breakrooms; Food Service; Schools; Applicable Material: Multiple Surfaces; Material(s): Paper.
| Applicable Material | Multiple Surfaces |
|---|---|
| Application | Breakrooms; Food Service; Schools |
| Capacity (Weight) | 15.7 lbs |
| Color(s) | Natural |
| Compliance Standards | EPA Compliant; Green Seal Certified |
| Core Size | 1.63" |
| Diameter | 5.8" |
| Dirt Types | Chemicals; Grease |
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
| Length | 8" |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 250 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Plastic Overwrap |
| Roll Length | 166.6 ft |
| Scent | Unscented |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Width | 11" |
| UPC | 067220662517 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.7000 |
| MPN | K251 |
| Brand | Cascades PRO |

Log In