We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Select Luncheon Napkins, 1 Ply, 12 x 12, White, 500/Pack, 6,000/Carton
SKU
CSDN020
by Cascades PRO
$50.54 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made from recycled fiber and whitened without chlorine.
- Strong and absorbent.
- Fully embossed.
Category: Napkins
Strong and absorbent, fully embossed napkins. With recycled content, certifications and being whitened without chlorine, these are perfect for businesses working towards sustainability. LuncheonGreat for breakrooms and kitchens. Material(s): Paper; Color(s): White; Width: 12"; Depth: 12".
| Color(s) | White |
|---|---|
| Depth | 12" |
| Folded Depth | 6" |
| Folded Width | 6" |
| Global Product Type | Luncheon Napkins |
| Green Information | Process Chlorine Free (PCF). |
| Material(s) | Paper |
| Napkin Type | Luncheon |
| Number of Napkins Per Container | 6,000 |
| Number of Plies | 1 |
| Package Includes | Includes 12 packs of 500 napkins each |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 55% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 45% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Luncheon—Great for breakrooms and kitchens. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Width | 12" |
| UPC | 067220670208 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 26.0000 |
| MPN | N020 |
| Brand | Cascades PRO |

Log In