We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Select Standard Bath Tissue, 2-Ply, White, 4 x 3.25, 420 Sheets/Roll, 48 Rolls/Carton
SKU
CSDB031-MG
by Cascades PRO
$38.31 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft and absorbent bath tissue offers long-lasting quality.
- Economical.
- Great for use in restrooms, public facilities, schools, industrial settings, retail stores and quick-service restaurants.
Category: Toilet Paper
Soft and absorbent bath tissue offers long-lasting quality. Economical. Great for use in restrooms, public facilities, schools, industrial settings, retail stores and quick-service restaurants. Tissue Type: Toilet; Number of Plies: 2; Number of Sheets: 420/Roll; Length: 3.25".
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
|---|---|
| Tissue Type | Toilet |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 420/Roll |
| Length | 3.25" |
| Width | 4" |
| Color(s) | White |
| Roll Diameter | 4.25" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | Standard Bath Tissue Dispensers |
| Core Size | 1.64" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 10067220610317 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.6500 |
| MPN | B031 |
| Brand | Cascades PRO |

Log In