We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Self-Sticking Vinyl Pipe Markers, HOT WATER SUPPLY, Black on Yellow, 7 x 14
SKU
ORS26271494
by Brady
$2.19 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Markers meet the requirements of the ASME (ANSI) A13.1 Standard for the identification of piping system contents when used with Directional Flow Arrow Tape.
- Markers are made of durable vinyl that is ideal for indoor and outdoor environments and are supplied on a coated backing material that makes handling and installation easy.
- Marker ends should be banded with Brady Directional Flow Arrow tape to indicate pipe content flow direction.
Category: Hand Tools
Markers meet the requirements of the ASME (ANSI) A13.1 Standard for the identification of piping system contents when used with Directional Flow Arrow Tape. Markers are made of durable vinyl that is ideal for indoor and outdoor environments and are supplied on a coated backing material that makes handling and installation easy. Marker ends should be banded with Brady Directional Flow Arrow tape to indicate pipe content flow direction.
| Color | Black on Yellow |
|---|---|
| Depicted Text | HOT WATER SUPPLY |
| Height [Nom] | 1 1/8 in |
| Language | English |
| Length [Nom] | 14 in |
| Material | Pressure Sensitive Vinyl |
| Width [Nom] | 7 in |
| Wt. | 0.01 lb |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Brady® |
| Brand | Brady |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0100 |
| UPC | 754473798314 |
| MPN | 7149-4 |


Log In