We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SELKIRK 5RV-5 Type B Gas Vent Pipe, 5 in OD, 5 ft L, Galvanized Steel
SKU
ORG2761427
by SELKIRK
$76.18 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easy to assemble and can be combined to obtain the required installation height
- For use on approved gas appliances in industrial, light commercial and residential applications
Category: Gas Vent Pipes
Selkirk RV round vent pipe is a listed Type B gas vent pipe. Its adjustable fittings and standard short lengths eliminate all cutting, fitting and special engineering. An improved joint design provides for a rapid and secure connection in seconds. The use of our LockTab feature gives installers the option of engaging this tab instead of using sheet metal screws.
| Height | 60.5in |
|---|---|
| Length | 5in |
| Material | Galvanized Steel |
| Material Gauge | 28 |
| Nominal Width | 5in |
| Outside Diameter | 5in |
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.9000 |
| UPC | 053713126086 |
| MPN | 105060 |

Log In