We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SENCO 6K0001N Connector Nailer, 1/4 in Air Inlet, 20 Magazine, 0.131 to 0.162 in Dia x 1-1/2 to 2-1/2 in L Fastener
SKU
ORG5574900
by SENCO
$305.88 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Nosepiece probe locates metal connector holes providing accurate nail placement
- Powerful enough to drive into engineered lumber
- Lightweight and well-balanced
Category: Power Nailers
JoistPro cents250 is a compact metal connector nailer that can drive up to 2-1/2 in nails. Its innovative nosepiece designs provides accurate nail placement into pre-punched metal connector holes. The JoistPro cents250 is constructed with durable, high-quality materials.
| Fastener Size | 1-1/2 - 2-1/2 in |
|---|---|
| Collation Angle | 34 deg |
| Magazine Capacity | 20 |
| Shank Size | 0.131 - 0.162 in |
| Triggering Mode | Sequential Actuation |
| CF Mper Shot | 4.1 |
| Operating Pressure | 70 - 120 psi |
| Exhaust | Adjustable |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Tool Length | 13-13/16 in |
| Tool Width | 4-4/16 in |
| Tool Height | 14-1/8 in |
| Housing Material | Magnesium |
| Includes | Wrenches Tool Oil Safety Glasses and Plug |
| Usage | For Joist Hangers Anchors Straps and Metal Framing |
| Brand | SENCO |
| UPC | 741474039942 |
| MPN | 6K0001N |
| Dimensions (LxHxW) | 17 x 11 x 17 |
| Weight (lbs) | 8.1000 |
|---|

Log In