We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sensory Table, 37w x 23d x 20h, Birch
SKU
JNT2872JC
by Jonti-Craft
$881.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Children will love building sand castles and splashing water in this sand-n-water table.
- The sturdy design will keep up with even the most playful children.
- Baltic birch frame easily fits through classroom doors.
- Drain with valve included.
- KydzTuff finish resists stains, won't yellow and cleans easily.
- Ready to assemble.
Category: Classroom Furniture
Children will love building sand castles and splashing water in these sand-n-water tables. The sturdy design will keep up with even the most playful children. Fits easily through classroom doors. Drain with valve included. Ready to assemble. See-Thru Sensory TableUltimate splash control with 9" deep clear acrylic tub. Matching see-thru acrylic activity cover. Four locking casters. Color: Birch; Overall Width: 37"; Overall Depth: 23"; Overall Height: 20".
| Color(s) | Birch |
|---|---|
| Footnote 1 | For Toddlers |
| Global Product Type | Learning & Sensory Development Stations |
| Overall Depth | 23" |
| Overall Height | 20" |
| Overall Width | 37" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | See-Thru Sensory Table—Ultimate splash control with 9" deep clear acrylic tub. Matching see-thru acrylic activity cover. Four locking casters. |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | Jonti-Craft |
|---|---|
| Weight (lbs) | 44.0000 |
| UPC | 743080010520 |
| MPN | 2872JC |

Log In