We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Series 602 Mini Rachet Lever Hoist, 550 lb Capacity, 5 ft Lifting Height
SKU
ORS1750210
$302.31 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Plated load chain is standard.
- Weston-type load brake.
- Rubber grip for better comfort and security.
- Use in confined conditions with one hand operation.
- Forged upper and lower hooks with latches standard.
Category: Material Handling Products
Plated load chain is standard. Weston-type load brake. Rubber grip for better comfort and security. Use in confined conditions with one hand operation. Forged upper and lower hooks with latches standard.
| Handle Length [Nom] | 6.3 in |
|---|---|
| Head Room [Nom] | 9-1/2 in |
| Lifting Height/Take-Up [Nom] | 5 ft |
| Material | Steel |
| Mounting | Forged Hook |
| No. of Falls | 1 |
| Pull Force [Max] | 56 lbf |
| Type | Mini Ratchet Lever Hoist |
| Wt. Cap. [Nom] | 550 lb |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC | 24101600 |
| Manufacturer | CM Columbus McKinnon |
| Brand | CM Columbus McKinnon |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.4500 |
| UPC | 043927602100 |
| MPN | 0210 |

Log In