We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Series C Collection Corner Desk Module, Right, 71.13" x 35.5" x 29.88", Hansen Cherry/Graphite Gray
SKU
BSHWC12923
by Bush
$1,022.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable thermally fused laminate work surfaces feature superior resistance to scratches and stains.
- All work surfaces and leg end panels are 1" thick.
- Accepts Credenza or Return Bridge.
- Attaches to front edge of 72"W Bow Front Desk Shell, 72"W or 66"W Desk Shell.
- Accepts 72"W Hutch.
- Accepts Articulating Keyboard Tray or Universal Keyboard Tray in corner position.
- All desk work surfaces feature wire management grommets which can accept Monitor Arm w/Post.
Category: Office Desks
Series C Collection 72W Corner Module offers classic styling with clean lines and extended modesty panels. Constructed with 100% thermally fused laminate for durability and superior resistance to scratches and stains. Use with Bow Front Desk or Rectangular Desk and Lateral File to create a "U" grouping. Desks feature integrated wire management grommets that accept a Monitor Arm with Post, a Keyboard Shelf and 72W Hutch for additional storage options. Series Name: Bush Series C Collection; Worksurface/Base Color: Hansen Cherry/Graphite Gray; Color Family: Cherry; Worksurface Shape: Corner; Right-Hand.
| Base Material | Engineered Wood; Thermally-Fused Laminate (TFL) |
|---|---|
| Color Family | Cherry |
| Compliance Standards | Level 1 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Edge Band |
| For Use With | Bush® Series C Bow Front Desk, Rectangular Desk and Lateral File |
| Global Product Type | L & U Desk Components |
| Green Information | Contains a minimum of 4% post-consumer recycled content, a minimum of 48% total recycled content. |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 35.5" |
| Overall Height (Max) | 29.88" |
| Overall Width (Max) | 71.13" |
| Pedestal Count | 0 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Series Name | Bush® Series C Collection |
| Worksurface Material | Thermally Fused Laminate Over Engineered Wood |
| Worksurface Shape | Corner; Right-Hand |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Worksurface/Base Color | Hansen Cherry/Graphite Gray |
| Brand | Bush |
|---|---|
| Weight (lbs) | 130.0000 |
| UPC | 042976129231 |
| MPN | WC12923 |

Log In