We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seventh Gen. Professional Handwash Pump
SKU
SEV44731
$37.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Plant-based formula makes washing your hands simple
- Rich, indulgent lather provides lightweight feel for enjoyable use
- Unscented formula ensures pleasant use for those sensitive to scents
- Built-in handle allows easy refills to prevent messes
Category: Hand Soaps
Professional handwash refill features a gentle, plant-based formula that does not contain triclosan, dyes or fragrance to make washing your hands simple. The hypoallergenic formula creates a rich, indulgent lather to completely cover hands with a lightweight feel. Free and Clear Handwash is unscented for an enjoyable way to wash your hands without any irritation for those sensitive to scents. Convenient handle helps you maintain a firm grip to easily refill bottles without any mess.
| Volume Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Depth | 7.7" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Soap Refill |
| Color | Clear |
| Application/Usage | Hand |
| Height | 10.9" |
| Width | 4.2" |
| MPN | 44731 |
| UPC | 732913447312 |
| Brand | Seventh Generation |
| Dimensions (LxHxW) | 7.7 x 10.9 x 4.2 |
| Weight (lbs) | 8.7000 |
|---|

Log In