We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SharkBite 22185-0000LFA Slip Ball Valve, 3/4 x 3/4 in, 2 Ports/Ways, Brass
SKU
ORG9085333
by SHARKBITE
$33.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Convenient single lever control makes them easy to use and encourages shut-off of water supply
- Full port ball valve allows water to flow freely through valve
- Instant push-fit connections for increased ease of use, no soldering, clamps, unions or glue required
- Valve assembled to strict quality standards measured thread engagement, measured torque
- For domestic water supply systems
Category: Ball Valves
The Cash Acme SharkBite ball valves are high-quality forged brass ball valves with SharkBite connections. The SharkBite connections allows the user to connect the ball valves to copper tubing, CPVC and PEX in seconds with relative ease.
| Actuator Type | Manual |
|---|---|
| Body Material | DZR Brass |
| Connection Size | 3/4 x 3/4in |
| Connection Type | Slip |
| Dimensions | 3.62 in L |
| Finish | Chrome |
| Handle Material | Steel |
| Media | Water |
| Number of Ports/Ways | 2 |
| Pressure Rating | 200psi |
| Softgoods material | EPDM/NBR/PTFE |
| Temperature Rating | 200deg F |
| Trim Material | Brass |
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7000 |
| UPC | 697285012585 |
| MPN | 22185-0000LFA |

Log In