We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SharkBite U072LFA4 Pipe Connector, 1/2 in, FNPT, Brass, 200 psi Pressure
SKU
ORG3663093
by SHARKBITE
$44.22 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Instant push-fit connection for increased ease-of-use
- Compact, robust lead-free DZR brass body-resists corrosion
- Proven durability and quality
- For hydronic heating as well as potable water distribution
Category: Push-Fit Fittings
SharkBite female connectors combine innovative push-to-connect design with a standard FNPT adapter on the opposite end. The push-fit end is compatible with copper, PEX, CPVC or PE-RT pipes and can be installed with no solder, glue, unions or tools required.
| Connection Type | FNPT |
|---|---|
| Length | 1.64in |
| Material | Brass |
| Nominal Size | 1/2in |
| Operating Temperature | 200deg F |
| Pressure Rating | 200psi |
| Suitable for | Copper PEX CPVC or PE-RT Pipe |
| Download PDF File |
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4600 |
| UPC | 697285023963 |
| MPN | U072LFA4 |

Log In