We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SharkBite U3088FLEX24LF Braided, Flexible Water Heater Connector, 3/4 in FIP, 200 psi, Stainless Steel
Delivered in 2-4 business days
SharkBite braided flexible water heater connectors are great for easily connecting your hot and cold water supply lines to your water heater. Simply apply pipe thread to the MIP nipples on the water heater and then thread the female connection on the connector to the nipple and tighten with channel locks or a similar tool. These hoses are also available in corrugated stainless steel and are also available with an integrated ball valve.
SharkBite braided flexible water heater connectors are great for easily connecting your hot and cold water supply lines to your water heater. Simply apply pipe thread to the MIP nipples on the water heater and then thread the female connection on the connector to the nipple and tighten with channel locks or a similar tool. These hoses are also available in corrugated stainless steel and are also available with an integrated ball valve.
| Connection Type | FIP |
|---|---|
| Length | 24in |
| Material | Stainless Steel |
| Nominal Size | 3/4in |
| Pressure Rating | 200psi |
| Suitable for | Water Heaters |
| Temperature Rating | 200deg F |
| Brand | CASH ACME |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7000 |
| UPC | 697285956575 |
| MPN | U3088FLEX24LF |

Log In