We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9344 Swivel Caster, 2 in Dia Wheel, Rubber Wheel, 80 lb
SKU
ORG6036487
$23.31 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Double-ball bearing design assures easy swiveling for metal furniture, carts, racks, appliances and more
- Double-ball bearing construction allow for instant swiveling for heavy furniture, appliances, equipment or point-of-purchase displays
- For hard surface floors
Category: Miscellaneous
For metal furniture, carts, racks, appliances and more. Double ball-bearing for instant swiveling. Black soft rubber wheels for smooth, silent operation on hard floors and chair mats. 5/16 x 1 in threaded stem.
| Bearing Type | Double Row Ball |
|---|---|
| Dimensions | 4-5/8 in W x 2-1/4 in D x 6-1/2 in H |
| Mounting Type | Threaded |
| Stem Dimensions | 5/16 x 1in |
| Weight Capacity | 80lb |
| Wheel Diameter | 2in |
| Wheel Material | Rubber |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8000 |
| UPC | 039003093443 |
| MPN | 9344 |

Log In