We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9420 Swivel Caster, 1-5/8 in Dia Wheel, 3/4 in W Wheel, Nylon Wheel, Black, 40 lb
SKU
ORG6036529
$19.07 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Twin wheels place more wheel surface on the carpet pile and move in opposite directions to minimize carpet fiber twisting
- For printer stands and entertainment centers, office chairs, furniture
Category: Miscellaneous
Use on RTA furniture, office chairs, printer stands, entertainment centers and more. Twin wheels offer more wheel surface on carpet pile and move in opposite directions to minimize carpet fiber twisting.
| Color | Black |
|---|---|
| Dimensions | 4.63 in W x 1.88 in D x 6-1/2 in H |
| Mounting Type | Bracket |
| Weight Capacity | 40lb |
| Wheel Diameter | 1-5/8in |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Width | 3/4in |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| UPC | 039003094204 |
| MPN | 9420 |

Log In