We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shepherd Hardware 9785 Swivel Gate Caster, 4 in Dia Wheel, Hard Rubber Wheel, 125 lb
SKU
ORG5212279
$30.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Gate casters are designed to allow gates to open and close freely with a spring-loaded universal bracket
- Hard rubber tread does not develop flat spots under standing load and supports gate weights up to 125 lb
- For chain link fences or wood
Category: Miscellaneous
Universal bracket for use with wood or chain link fences. Tread does not develop flat spots under standing load. 10-5/8 in H overall.
| Bolt Hole Size | 3/8in |
|---|---|
| Dimensions | 4 in W x 1 in D x 4 in H |
| Includes | Fasteners |
| Mounting Type | Bracket |
| Weight Capacity | 125lb |
| Wheel Diameter | 4in |
| Wheel Material | Hard Rubber |
| Brand | Shepherd Hardware |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.9800 |
| UPC | 039003097854 |
| MPN | 9785 |

Log In