We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shop Vises, 5 in Jaw, 3 in Throat, Swivel Base
SKU
ORS82563301
by Wilton
$292.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy duty 30,000 PSI casting for strength and durability
- Replaceable top jaws and built-in pipe jaws
- 360 swivel base with double lockdown for quick and easy positioning
- Designed for general duty applications
- Built-in pipe jaws handle various pipe sizes
Category: Hand Tools
Wilton shop vises have heavy-duty castings with a 30,000 psi iron body built for rugged use and extended life. each has the capability of handling pipe as well as mounting to the bench with 3 mounting posts providing more stability and secure hold. features replaceable serrated top jaws 360° swivel base with double lockdown for quick and easy positioning designed for general duty applications built in pipe jaws handle various pipe sizes rubber pinch point safety guards large anvil work surface 30,000 psi iron castings
| Base Type | Swivel |
|---|---|
| Finish | Matte Gray |
| Jaw Material | Hardened Steel |
| Jaw Opening [Nom] | 5 in |
| Jaw Width | 5 in |
| Locking Type | Threaded |
| Material | Cast Iron |
| Pipe Jaw Cap. [Max] | 2 5/8 in |
| Pipe Jaw Cap. [Min] | 5/8 in |
| Throat Depth [Nom] | 3 in |
| Wt. | 31 lb |
| Brand | Wilton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 30.4800 |
| UPC | 019907633013 |
| MPN | 63301 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |


Log In