We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Siemens Q240 Miniature Circuit Breaker, 120/240 V, Fixed Trip, Plug-In Mounting
SKU
ORG6943112
by Siemens
$30.71 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Molded case with non-interchangeable trip. Will replace American Switch, Westinghouse Type BR, Bryant, Challenger, Sylvania, Crouse-Hinds, Murray, Frank Adams, General Electric (full size only), General Switch, I-T-E, Gould, Montgomery Ward and Sears. UL listed. HACR rated. 120/240 VAC; 10,000 AIR. 1 in per pole (2 in total).
Molded case with non-interchangeable trip. Will replace American Switch, Westinghouse Type BR, Bryant, Challenger, Sylvania, Crouse-Hinds, Murray, Frank Adams, General Electric (full size only), General Switch, I-T-E, Gould, Montgomery Ward and Sears. UL listed. HACR rated. 120/240 VAC; 10,000 AIR. 1 in per pole (2 in total).
| Actuator Type | Magnetic Thermal |
|---|---|
| Current Rating | 40A |
| Dimensions | 3 in L x 3 in W x 2 in H |
| Frame Type | QP |
| Interrupt Rating | 10kA |
| Mounting Type | Plug |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | 40deg C |
| Terminal Type | Lug |
| Trip Type | Fixed |
| Type | Mini |
| Voltage Rating | 120/240V |
| Wire Size | 8 to 6AWG |
| Brand | Siemens |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5800 |
| UPC | 783643148635 |
| MPN | Q240 |

Log In