We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Siemens QF120A GFCI, Miniature Circuit Breaker, 120 V, Fixed Trip, Plug-In Mounting
SKU
ORG6929533
by Siemens
$66.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
For use on circuits where contact with water or another ground is possible while using an electrical device. 120 V, 1-pole circuit breakers.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Fuses & Breakers, Circuit Breakers - Gfci
For use on circuits where contact with water or another ground is possible while using an electrical device. 120 volt, 1 pole circuit breakers.
| Current Rating | 20A |
|---|---|
| Dimensions | 288 in L x 1 in W x 238 in H |
| Frame Size | 125A |
| Frame Type | QP |
| Interrupt Rating | 10kA |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | 40deg C |
| Suitable for | Siemens Load Centers |
| Terminal Type | Lug |
| Trip Type | Fixed |
| Type | GFCI Miniature |
| Voltage Rating | 120V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Brand | Siemens |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| UPC | 887621216559 |
| MPN | QF120A |

Log In