Southwire 10RED-STRX500 Stranded Building Wire, 10 AWG, 500 ft L, Red Nylon Sheath
SKU
ORG7958564
by Southwire
Delivered in 2-4 business days
In stock
Southwire SIMpull THHN copper conductors are primarily used in conduit and cable trays for services, feeders and branch circuits in commercial or industrial applications as specified in the National Electrical Code. Voltage for all applications is 600 V. SIMpull THHN copper conductors are designed to be installed without application of a pulling lubricant.
Category: Building Wires
Southwire Building Wire, THHN, #10 AWG Wire, 500 ft Length, 1 Conductors, Copper Conductor, PVC Conductor Insulation, Stranded, Nylon Sheath, Red Sheath, 161 mil Sheath Diameter, 600 V, 30 A, 90 deg C Operating
| Conductor Insulation | PVC |
|---|---|
| Conductor Material | Copper |
| Current Rating | 30A |
| Length | 500 |
| Number of Conductors | 1 |
| Operating Temperature | 90deg C |
| Sheath Color | Red |
| Sheath Diameter | 161mil |
| Sheath Material | Nylon |
| Stranded/Solid | Stranded |
| Type | THHN |
| Voltage Rating | 600V |