Southwire 12/2NM-WGX100 Type NM-B Sheathed Cable, 12 AWG, 100 ft L, Yellow Nylon Sheath
SKU
ORG8970469
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Copper conductors are annealed copper
- Stranded conductors are compressed stranded
- Romex Brand SIMpull NM-B cable is designed for easier pulling, resulting in easier installation
- Made in America
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Electrical Wire, Building Wire & Nm
Romex Building Wire, NM-B, THHN, 12 AWG Wire, 100 ft Length, 2 Conductors, Strands per Conductor: 1, Copper Conductor, PVC Conductor Insulation, Solid, Nylon Sheath, Yellow Sheath, 600 V, 20 A, 90 deg C Operating
| Conductor Insulation | PVC |
|---|---|
| Conductor Material | Copper |
| Current Rating | 20A |
| Length | 100 |
| Number of Conductors | 2 |
| Operating Temperature | 90deg C |
| Sheath Color | Yellow |
| Sheath Material | Nylon |
| Stranded/Solid | Solid |
| Strands per Conductor | 1 |
| Type | NM-B THHN |
| Voltage Rating | 600V |