SKU
ORG6926661
by SQUARE D
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Shielded copper bus bar
- Available in single and three phase
- Ground bar is included with all main lugs load centers with three mounting locations
- Convertible mains let you meet changing job-site requirements
- Tangential main service knockouts
- Enclosure rotates for top or bottom feed to reduce service cable waste
- Qwik-Open circuit breaker protection
- Exclusive Visi-Trip red indicator
- Quick make - quick break mechanism
- Plug-on design, easy to install
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Fuses & Breakers, Circuit Breakers - Main
The industry leader in circuit protection is easily recognized by the industry's only trip indicator. The red Visi-Trip Indicator makes it easy to spot a tripped circuit breaker. Compact 3/4 in wide format for one-pole circuit breakers helps minimize panel space and footprint. The Square D exclusive Qwik-Open protection is standard on all 15 A and 20 A circuit breakers trip reaction within 1/60th of a second. No other circuit breaker trips faster.
| Actuator Type | Magnetic Thermal |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 100A |
| Dimensions | 5 in W x 3.47 in D x 5.09 in H |