We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sure-Lites SELW Series SELW25BZ Emergency Light, 7-7/8 in OAW, 7-15/16 in OAH, 120/240/277 VAC, 1.4 W, LED Lamp
SKU
ORG7340847
by Sure-Lites
$71.80 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Code compliant emergency fixture for wet location/outdoor use
- Long life LED source with rotatable optics
- No maintenance sealed nickel cadmium battery
- 25 to 29 ft of emergency egress coverage
- Eagle Eye self diagnostic option
Category: Home Lighting
The Sure-Lites Wet Location Emergency Light (SELW) is designed to reduce total egress system cost and maintenance in a wet location environment as well as improve system reliability. Key features include long life LEDs, proprietary rotatable accuLED optics, a nickel cadmium battery as well as the Eagle Eye self-diagnostics option. The SELW is UL 924 wet location code compliant listed with a standard 0 to 40 deg C temperature rating or a -20 to 55 deg C wide temperature option. The SELW's easy hang feature reduces installation time and cost.
| Battery Type | Ni-Cd |
|---|---|
| Current Rating | 0.1A |
| Fixture Material | Thermoplastic |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Type | Pendant Surface Wall |
| Operating Temperature | 32 to 104deg F |
| Overall Depth | 2-3/16in |
| Overall Height | 7-15/16in |
| Overall Width | 7-7/8in |
| Power Source | Battery |
| Voltage Rating | 120/240/277VAC |
| Wattage Rating | 1.4W |
| Brand | Sure-Lites |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7000 |
| UPC | 080083764037 |
| MPN | SELW25BZ |

Log In