We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Surface Drive 6 Point Standard Impact Metric Sockets, 3/4 in Dr, 41 mm Opening
SKU
ORS32984852
by GEARWRENCH
$37.96 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Chrome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability.
- Off-corner loading design reduces fastener rounding.
- Outer coating to resist corrosion.
Category: Hand Tools
Chrome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability. Off-corner loading design reduces fastener rounding. Outer coating to resist corrosion.
| Applications | Industrial |
|---|---|
| Drive Size [Nom] | 3/4 in |
| Drive Type | Hex |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Head Width [Nom] | 1.732 in |
| Language | English |
| Material | Chrome Molybdenum Alloy Steel |
| Measuring System | Metric |
| No. of Points | 6 |
| Opening Size [Nom] | 41 mm |
| Overall Length [Nom] | 2.205 in |
| Socket Length | 2.205 in |
| Tip Type | 6 Point |
| Type | Socket |
| Width [Nom] | 1.732 in |
| Wt. | 1.31 lb |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Brand | GEARWRENCH |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2200 |
| UPC | 099575848520 |
| MPN | 84852 |

Log In