We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Suspension Trauma Safety Straps, 310 lb, Black
SKU
ORS0989501403
by DBI-SALA
$59.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Helps prevent the effects of suspension trauma after a fall.
- Allows worker who is suspended to stand up in their harness to relieve pressure.
- A safety accessory that can be attached to most harness brands/styles right in the field.
Category: Fall Protection Systems & Equipment
Helps prevent the effects of suspension trauma after a fall. Allows worker who is suspended to stand up in their harness to relieve pressure. A safety accessory that can be attached to most harness brands/styles right in the field.
| Color | Black |
|---|---|
| Includes | Zipper Pack for Storage |
| Length [Max] | 9 in |
| Length [Min] | 6-1/4 in |
| Load Cap. [Max] | 310 lb |
| Strap Material | Nylon |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | 3M™ |
| Weight (lbs) | 0.3000 |
|---|---|
| Brand | DBI-SALA |
| UPC | 840779001279 |
| MPN | 9501403 |

Log In