We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SWIFT GREEN FILTERS SGF-LB60 Refrigerator Water Filter, 0.5 gpm, 0.5 um Filter, Coconut Shell Carbon Block Filter Media
SKU
ORG1040849
$33.09 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contaminant reduction and a great alternative to expensive refrigerator branded filters, does not remove minerals which may be beneficial to health
- Replace every 3 to 6 months for better performance
- Swift green filters reduces volatile organic compounds (VOC), chlorine taste and odor (CTO), lead, cyst, turbidity, asbestos, atrazine, alachlor, lindane, mercury, toxaphene, 2,4-D, p-dichlorabenzene, benzene reducing up to 95%
- Eco friendly filter uses coconut shell carbon, while keeping plastic water bottles out of our landfills water
- For LG 5231ja2006b/lt600b Refrigerator Water Filter
Category: Refrigerator Water Filters
The LG LT600P, 5231JA2006A, 5231JA2002A and 46-9990 most compatible and technology replacement refrigerator water filter by internationally certified Swift Green Filter SGF-LB60. It reduces volatile organic compounds(VOC), chlorine taste and odor(CTO), lead, cysts and more. Using Swift Green Filter's innovative green technology and clinically tested and certified raw materials that carbonize dried coconut shells to provide 50% more access to micropores for capturing contaminants.
| Diameter | 2-1/2in |
|---|---|
| Filter Media | Coconut Shell Carbon Block |
| Filter Rating | 0.5um |
| Flow Rate | 0.5gpm |
| Length | 13-1/4in |
| Pressure Rating | 20 to 100psi |
| Temperature Rating | 0.6 to 38deg C |
| UPC | 779364050043 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8500 |
| MPN | SGF-LB60 |
| Brand | SWIFT GREEN FILTERS |

Log In