We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SWIFT GREEN FILTERS SGF-MSWF/G23 Refrigerator Water Filter, 0.5 gpm, 0.5 um Filter
SKU
ORG2523926
$33.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Contaminant reduction and a great alternative to expensive refrigerator branded filters, does not remove minerals which may be beneficial to health
- Replace every 3 to 6 months for better performance
- Swift green filters reduces volatile organic compounds (VOC), chlorine taste and odor (CTO), pesticides, waterborne parasites, lead, cyst mercury, asbestos, chlorine and other industrial chemicals
- Eco friendly filter uses coconut shell carbon, while keeping plastic water bottles out of our landfills water
- For GE, MSWF, MSWF3PK, MSWFDS Water Filters
Category: Refrigerator Water Filters
The GE MSWF, 101820A and Kenmore 469914 most compatible and technology replacement refrigerator water filter by internationally certified Swift Green Filter SGF-MSWF RX. It reduces Pharmaceuticals, chlorine taste odor (CTO), volatile organic compounds (VOC), lead. Using Swift Green Filter's innovative green technology and clinically tested and certified raw materials that carbonize dried coconut shells to provide 50% more access to micro-pores for capturing contaminants.
| Diameter | 2-1/8in |
|---|---|
| Filter Media | Coconut Shell Carbon Block |
| Filter Rating | 0.5um |
| Flow Rate | 0.5gpm |
| Length | 8-1/2in |
| Pressure Rating | 20 to 100psi |
| Temperature Rating | 0.6 to 38deg C |
| UPC | 779364040082 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6500 |
| MPN | SGF-MSWF/G23 |
| Brand | SWIFT GREEN FILTERS |

Log In