We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 10711 Halogen Bulb, 39 W, Medium E27 Lamp Base, PAR38 Lamp, 550 Lumens, 2850 K Color Temp, 1500 hr Average Life
SKU
ORG3436532
by Sylvania
$20.09 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Bulbs & Lamps
Averages 3000 hrs life. 5.313 in OAL. 25 deg beam angle. Use indoor or out. PAR-38, 120 V, boxed.
| Average Life | 1500 hr |
|---|---|
| Beam Angle | 25 deg |
| Beam Spread | Narrow Flood |
| Color Temperature | 2850 K |
| Dimensions | 4.8 in Dia x 5.25 in L |
| Lamp Base | Medium E27 |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Lumens | 550 |
| Type | Directional Sealed Beam |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 39 W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9100 |
| UPC | 046135107115 |
| MPN | 10711 |
| Restricted states/cities/countries | CA; NV |

Log In