We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 10777 Incandescent Bulb, 60 W, A15 Lamp, Candelabra E12 Lamp Base, 625 Lumens, 4100 K Color Temp
SKU
ORG5976014
by Sylvania
$6.59 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Bulbs & Lamps
Maximum overall length of 3-3/8 in. 1000 hrs average rated life. Can be used in any position.
| Average Life | 1000 hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature | 4100 K |
| Dimensions | 1890 in Dia x 3375 in L |
| Filament Type | C-9 |
| Lamp Base | Candelabra E12 |
| Lamp Shape | A15 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 625 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 60 W |
| UPC | 046135107771 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2300 |
| MPN | 10777 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | Sylvania |

Log In