We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 13622 Incandescent Lamp, 25 W, G16.5 Lamp, Candelabra E12 Lamp Base, 165 Lumens, 2850 K Color Temp
SKU
ORG3647831
by Sylvania
$3.69 /6CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For chandeliers
Category: Bulbs & Lamps
Whatever the style or mood, LEDVANCE has a decor bulb that can help achieve the effect you are looking for. Sylvania medium and candelabra base B10, flame and globe lamps are available in a variety of configurations to fit just about any luminaire, from bathroom vanity bars, to wall sconces, chandeliers and pendants. Look for value added types that feature extended life and special phosphors for enhanced color qualities.
| Average Life | 1500hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature | 2850K |
| Dimensions | 2.063 in Dia x 3 in L |
| Filament Type | C-7A |
| Lamp Base | Candelabra E12 |
| Lamp Shape | G16.5 |
| Light Color | Soft White |
| Lumens | 165 |
| Type | Decorative |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 25W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0400 |
| UPC | 046135136221 |
| MPN | 13622 |

Log In