We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 14836 Incandescent Lamp, 30 W, R20 Lamp, Medium Lamp Base, 140 Lumens, 2850 K Color Temp, 2000 hr Average Life
SKU
ORG8719791
by Sylvania
$7.42 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Bulbs & Lamps
Standard base incandescent. Frosted bulb, 120 V, 3-15/16 in OAL.
| Average Life | 2000 hr |
|---|---|
| Beam Angle | 45 deg |
| Beam Spread | Flood |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature | 2850 K |
| Dimensions | 2.5 in Dia x 3.938 in L |
| Filament Type | C-9 |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Shape | R20 |
| Lumens | 140 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 30 W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| UPC | 046135148361 |
| MPN | 14836 |
| Restricted states/cities/countries | DC; ME; NJ |

Log In