We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 21536 Fluorescent Bulb, 14 W, T12 Lamp, Medium Lamp Base, 648 Lumens, 4100 K Color Temp, Cool White Light
SKU
ORG7432024
by Sylvania
$9.19 /6EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Bulbs & Lamps
Rare earth phosphor, 9,000 hrs average life. 4100K color temperature, 70 CRI. Actual length 14.780 in. Nominal length 15 in. 1.59 in Dia. 648 mean Lumens.
| Average Life | 9000 hr |
|---|---|
| Ballast Type | Magnetic |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature | 4100 K |
| Dimensions | 1.591 in Dia x 15 in L |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Material | Rare Earth Phosphor |
| Lamp Shape | T12 |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 648 |
| Wattage Rating | 14 W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 046135215360 |
| MPN | 21536 |

Log In