We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 22026 Fluorescent Bulb, 32 W, T8 Lamp, Medium G13 Lamp Base, 2820 Lumens, 5000 K Color Temp, Super White Light
SKU
ORG3869856
by Sylvania
$7.09 /30EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Lead-free glass
- For healthcare, industrial, office, retail and schools
Category: Bulbs & Lamps
Color rendering index(CRI) 85. Industry standard ANSI C78.81 - 2001. Mean lumens of 2850.
| Average Life | 40000 hr |
|---|---|
| Ballast Type | Magnetic |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Dimensions | 1.098 in Dia x 48 in L |
| Lamp Base | Medium G13 |
| Lamp Material | Phosphor |
| Lamp Shape | T8 |
| Light Color | Super White |
| Lumens | 2820 |
| Start Type | Instant/Rapid |
| Suitable for | RS or IS Operation |
| Wattage Rating | 32 W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4500 |
| UPC | 046135220265 |
| MPN | 22026 |

Log In