We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 24472 Fluorescent Bulb, 40 W, T12 Lamp, Medium Lamp Base, 1850 Lumens, 4100 K Color Temp, Cool White Light
SKU
ORG3708435
by Sylvania
$5.85 /30EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For color critical applications
Category: Bulbs & Lamps
Averages 20,000 hrs life. 48 in OAL x 1.59 in Dia.
| Average Life | 20000 hr |
|---|---|
| Ballast Type | Magnetic |
| Color Rendering Index (CRI) | 87 |
| Color Temperature | 4100 K |
| Dimensions | 1.591 in Dia x 48 in L |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Material | Phosphor |
| Lamp Shape | T12 |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 1850 |
| Start Type | Rapid |
| Wattage Rating | 40 W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6700 |
| UPC | 046135244728 |
| MPN | 24472 |
| Restricted states/cities/countries | CO; DC; HI; MA; NJ; NV; OR; VT; WA |

Log In