We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 40195 Ultra LED Bulb, Flood, Spotlight, PAR38 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear, Daylight Light
SKU
ORG8482994
by Sylvania
$38.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Quick and easy installation in standard E26 socket
- For flood lighting such as back yards, driveways, general lighting, parking lots, porches, recessed downlights and track lighting
Category: Bulbs & Lamps
SYLVANIA ULTRA LED motion sensor PAR38 lamp detects motion and illuminates. The built-in motion sensor has a flood (40 deg) angle of sensing, with a range of 10 to 15 ft. The lamp turns on when it detects movement and stays on for 90 sec then turns off when movement is no longer detected. The LED motion sensor PAR38 is ideal for illuminating driveways, back yards, parking lots and porches without the need to physically turn on the light switch. The bulb can also be used for security and safety purposes when an area is hazardous without any lighting. These 11.5 W lamps deliver 1050 Lumens with a color temperature of warm white 3000 K and a long-rated life of 25,000 hr (L70).
| Average Life | 25000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 40deg |
| Center Beam Candle Power | 1800 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimensions | 4.76 in Dia x 5.16 in L |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | PAR38 |
| Light Color | Daylight |
| Lumens | 1050Lumens |
| Operating Temperature | -4 to 113deg F |
| Type | Flood Spotlight |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 11.5W |
| Weight (lbs) | 1.2800 |
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| UPC | 046135401954 |
| MPN | 40195 |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In