We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 40303 Ultra LED Bulb, General Purpose, A19 Lamp, E26 Lamp Base, Dimmable, Green, Colored Light
SKU
ORG8483356
by Sylvania
$37.44 /6EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Full glass design
- Ideal for decorative or accent lighting
- Indoor/outdoor damp rated
- No warm-up time, instant-on with full light output and stable color
- For art galleries, hospitality, museums, pendant fixtures, restaurants, retail, table lamps, vanity fixtures and wall sconces
Category: Bulbs & Lamps
SYLVANIA ULTRA LED colored glass lamps are high-performing bulbs that utilize a classic glass design while offering a unique colored finish. These lamps are ideal for special occasion decorative and accent lighting in residential and commercial applications, such as in retail, hospitality and entertainment industries. These 4.5 W lamps are available in red, orange, yellow, green, blue, purple and pink finishes and last up to 15,000 hr (L70), making them versatile, energy efficient options compared to traditional incandescent bulbs.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Dimensions | 2.36 in Dia x 4.13 in L |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Green |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | A19 |
| Light Color | Colored |
| Operating Temperature | -4 to 104deg F |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 4.5W |
| UPC | 046135403033 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| MPN | 40303 |
| Brand | Sylvania |

Log In