We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 40366 LED Light Bulb, Decorative, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear, 2700 K Color Temp
SKU
ORG8482812
by Sylvania
$14.90 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Voluntary California quality light-emitting diode LED lamp specification 3.0, tier II
- Suitable for damp locations
- Suitable for use in totally enclosed fixtures
- Lasts up to 10X longer than incandescent lamps
- No warm up time, instant on with full light output and stable color
- For chandelier downlights, pendant fixtures, table lamps, vanity fixtures and wall sconces
Category: Bulbs & Lamps
SYLVANIA ultra LED HD glass lamps are high-performing bulbs that are ideal for ambient or general lighting applications in both residential and commercial applications. This lamp family offers an extensive selection of lamps with A19, G25, A15, ST19 and B10 bulbs shapes in a warm white 2700 K color temperature and 90 CRI to ensure good color definition. The ultra LED HD glass portfolio meets the standards for both California quality specifications and Energy Star V2.1 requirements.
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimensions | 48 mm Dia x 87.8 mm L |
| Dimmable | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Material | Glass |
| Lamp Shape | A15 |
| Lumens | 450Lumens |
| Operating Temperature | -20 to 45deg C |
| Type | Decorative |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 5W |
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2300 |
| UPC | 046135403668 |
| MPN | 40366 |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In