We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sylvania 40663 LED Bulb, General Purpose, A19 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, 5000 K Color Temp
SKU
ORG8483281
by Sylvania
$29.15 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For hanging fixtures, open decorative, pendants, table lamps
Category: Bulbs & Lamps
Sylvania LED Bulb, General Purpose, Wattage Rating: 11 W, Lamp Base: E26, Lamp Shape: A19, Lumens: 1100 Lumens, Dimmable, Color Temperature: 5000 K, Color Rendering Index (CRI): 91, Average Life: 15,000 hr, Dimensions: 50.4 mm Dia x 103.6 mm L, Incandescent Equivalent: 75 W, Efficiency: 100 Lumens/W
| Average Life | 15000hr |
|---|---|
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimensions | 50.4 mm Dia x 103.6 mm L |
| Dimmable | Dimmable |
| Efficiency | 100Lumens/W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lamp Base | E26 |
| Lamp Shape | A19 |
| Lumens | 1100Lumens |
| Type | General Purpose |
| Wattage Rating | 11W |
| UPC | 046135406638 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5900 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 40663 |
| Restricted states/cities/countries | CA |
| Brand | Sylvania |

Log In